Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Obchody Święta Żołnierzy Wyklętych

1 marzec jest dniem poświęconym bohaterom, którzy wcieli wzorcowe idee i wartości w swoje życie i nie poddali się indoktrynacji komunistycznej. Warto nie tylko odświeżać pamięć o tych czasach i ludziach ale również uwypuklać wartości, które mogą już dziś zostać uznane za drugorzędne i przestarzałe . Należy pokazywać nowemu, młodemu pokoleniu Polaków, że patriotyzm jest obowiązkiem , wszak to oni będą kiedyś kształtować rzeczywistość w naszej Ojczyźnie.

W Szkole Podstawowej Nr 114 w Krakowie nawiązaliśmy do heroicznej postawy rotmistrza Witolda Pileckiego , organizując szereg innowacyjnych działań o charakterze historycznym.

Najmłodsi uczniowie mieli okazję wzięcia udziału w konkursie historyczno – plastycznym, ich zadaniem było namalować dowolną techniką portret ps. „ Tomasza Serafińskiego”. Z powierzonego im zadania wywiązali się wspaniale.

Drugą formą aktywizowania uczniów stał się konkurs wiedzy historycznej dotyczący biogramu Witolda Pileckiego. Konkurs ze względu na duże zainteresowanie ze strony dzieci został podzielony na dwa etapy tj. wiedzy i pojęć ogólnych związanych z zagadnieniami I i II wojny światowej oraz informacji dotyczących życia i działalności rotmistrza. Uczniowie wykazali się niebywałymi wiadomościami, myśleniem przyczynowo – skutkowym, sztuką selekcjonowania i hierarchizowania wiedzy.

Inni uczniowie klas IV- VI zaangażowali się w organizację wystawy poświęconej życiu, twórczości i działalności patriotyczniej swoich przodków. Podzielili się ze społecznością szkolną prywatnymi zbiorami rodzinnych pamiątek , chętnie przynosząc zdjęcia, albumy, odznaczenia, portrety, listy oraz książki, które następnie zostały wyeksponowane w szkolnych gablotach. Zainteresowanie ekspozycją było duże.

 

Laureatom obu konkursów serdecznie gratuluję poziomu wiedzy i umiejętności jaką zaprezentowali. Dziękuję za zaangażowanie rodziców i wypożyczenie szkole zbiorów pamiątek rodzinnych w celu pedagogizacji historycznej naszych uczniów.

mgr Aneta Kasprzycka