NASZE PIĘĆ MINUT PRZED KAMERAMI

Swoją „przygodę z filmem” przeżyły Ula Kwiecień, Natalka Wrześniak, Ania Matusiak i Julka Golonka z kl.Vb oraz Marysia Grochulska i Maja Bagińska z kl.VIb, które pod opieką p. Lucyny Kowalkowskiej i p. Marzeny Chechelskiej przybyły na zdjęcia do ogrodu otaczającego Dom Zasłużonego Kombatanta przy ul. Seniorów Lotnictwa 10. Dziewczynki zostały zaproszone do udziału w filmie przez Stowarzyszenie Obrońców ogrodu im. Polskiego Kombatanta oraz realizatorów filmu. Pani Lucyna Kowalkowska, jako członek Stowarzyszenia i nauczycielka w SP 114, jest niejako łącznikiem pomiędzy tymi instytucjami.
             Od kilku lat nasza szkoła współpracuje z założycielami, opiekunami i obrońcami tego pięknego, leżącego w centrum miasta, ogrodu. Szczególną uwagę należy zwrócić na współpracę z p. prof. Elżbietą Kutą wykładowcą w Instytucie Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego, mieszkankę DZK. Owocami tej współpracy były: projekt edukacyjny zatytułowany „Cztery pory roku w zaczarowanym ogrodzie”, łączący w sobie fotografię, muzykę i poezję, wykłady dla członków Koła Przyrodniczego pod opieką p. Marzeny Chechelskiej, prowadzone przez p. prof. E. Kutę,  wreszcie wizyta naszych uczniów wraz z opiekunką Koła w Instytucie Botaniki UJ. Obecnie realizowanym projektem jest tzw. Adopcja drzew z Ogrodu  przez uczniów z naszej szkoły. „Adoptowane” drzewa otrzymały tabliczki –metryki z nazwą drzewa, imieniem i nazwiskiem ucznia oraz datą „adopcji”. Uczniowie odwiedzają „swoje” drzewa, obserwują je, prowadzą notatki, zainspirowane pięknem i tajemnicami przyrody, piszą prace literackie. Końcową prezentację tego projektu planujemy pokazać w czerwcu, w okresie obchodzenia Święta Ogrodów.

Lucyna Kowalkowska