Wizyta w Instytucie Botaniki PAN, kl 4b

Zajęcia w Instytucie Botaniki PAN, kl. 4b

29 listopada klasa 4b udała się do Instytutu Botaniki, Polskiej Akademii Nauk mieszczącego się przy ul. Lubicz. W ramach współpracy z tymże Instytutem zostaliśmy zaproszeni na zajęcia dotyczące grzybów, a dokładniej pleśni.

Zaraz po przybyciu, zostaliśmy powitani przez Panią Magdalenę Owczarek,  która przygotowała dla nas warsztaty. Pani Magdalena zaprowadziła nas do nowoczesnej sali wykładowej, w której uczniowie przez chwilę mogli poczuć się jak studenci.

Na początku obejrzeliśmy prezentację multimedialną o pleśniach, wzbogaconą  interesującymi komentarzami autorki. Poznaliśmy najpopularniejsze pleśnie żyjące w naszych domach, dowiedzieliśmy się, że grzyby te najlepiej rozwijają się w ciepłych i wilgotnych miejscach. Usłyszeliśmy, że żywność należy chronić przed zarodnikami pleśni, odpowiednio ją przechowując ( w lodówce, w suchym miejscu lub pojemniku, nie przekraczając terminu ważności). Pani Magdalena bardzo uczulała nas, aby nie jeść pokarmów, na których rozwinął się pleśniak, ponieważ taki produkt zawiera w sobie toksyny produkowane przez grzyb. Substancje te mogą być szkodliwe dla zdrowia. Oczywiście wyjątek stanowią sery pleśniowe, które są przeznaczone do spożycia.

Uczniowie byli bardzo zainteresowani tematem i zadawali mnóstwo pytań. Taka postawa słuchaczy bardzo ucieszyła Panią Magdalenę.

Po prezentacji, mogliśmy na własne oczy obejrzeć pokarmy, na których rozwinęły się pleśnie, np. owoce, chleb czy szarlotkę. Na koniec każdy mógł obejrzeć w powiększeniu pleśń  wyhodowaną na szarlotce -  pod mikroskopem i pod lupą binokularną.

Całość zajęć bardzo podobała się uczniom. Niechętnie opuszczali salę wykładową i gościnne mury Instytutu Botaniki.

Wychowawca kl.4b

Marzena Chechelska