Wyżyna Krakowsko - Częstochowska - wycieczka
Pierwszym odwiedzonym przez nas miejscem była Pustynia Błędowska czyli jedyny pustynny obszar w Europie. Niestety ten piaszczysty teren, który zajmował niegdyś 150 km kwadratowych, obecnie jest w przeważającej części zarośnięty.
Następnie odwiedziliśmy Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu, gdzie obejrzeliśmy wystawę oryginalnych masek, figurek, instrumentów i wielu innych przedmiotów należących do afrykańskich plemion Dogonów i Tuaregów. W sąsiednim budynku mieliśmy okazję obejrzeć ekspozycję skał, minerałów i skamieniałości z okolic Olkusza, o których wiele ciekawych informacji opowiedział nam Pan Jacek Żychowicz.
Z Olkusza udaliśmy się do Ogrodzieńca, gdzie w nieczynnym kamieniołomie mogliśmy dokładnie obejrzeć skały wapienne budujące Wyżynę Krakowsko-Częstochowską. Największą atrakcją było poszukiwanie i znajdowanie skamieniałości zwierząt, z których muszli powstały wapienie. Najwięcej było amonitów, ale zdarzały się też belemnity i ramienionogi. Zapał poszukiwawczy był ogromny i nie przeszkadzało nam nawet błoto, którym wszyscy byliśmy oblepieni. Z rękami i kieszeniami pełnymi skamieniałości wróciliśmy do autokaru, który zawiózł nas do Krakowa.